Typy sítí

Jednotlivé typy sítí rozlišujeme podle použité technologie. V této kapitole si přiblížíme několik typů sítí. Síti Ethernet, která je v současné době nejoblíbenější a nejrozšířenější, věnujeme vzhledem k obsáhlosti problematiky celou podkapitolu.

Nyní si tedy představíme následující technologie:

  • Token Ring,
  • Arcnet,
  • FDDI,
  • 100VG-AnyLAN.

Token Ring
Jedná se o síť, která byla vyvinuta společností IBM kolem roku 1970. Token Ring využívá distribuovanou přístupovou metodu založenou na předávání tzv. tokenu a pracuje s rychlostí 4 Mbit/s nebo 16 Mbit/s. Jako přenosové médium se používá kroucená dvoulinka nebo optický kabel, přičemž délka kabelového segmentu je 45 - 200 m, dle použité kabeláže. Přestože je tato technologie založena na kruhové topologii, používá hvězdicové skupiny pracovních stanic napojených na řídicí jednotku MSAU (Multistation Acces Unit) připojenou na hlavní okruh. Maximální počet stanic na jednu jednotku MSAU je až 250.

ArcNet
Attached Resource Computer Network, tedy počítačovou síť s propojenými prostředky, vyvinula společnost Datapoint Corporation v druhé polovině 70. let minulého století. Vzhledem k tomu, že nebyla licencována, stala se levnější konkurencí IBM a nakonec Token Ring zcela nahradila. ArcNet je postaven na topologii hvězda (resp. strom) a sběrnice, ale logickou komunikací je logický kruh. Přenosová rychlost této technologie se z původních 4 - 6 Mbit/s postupně zvýšila až na 20 Mbit/s. Kabeláž je řešena pomocí koaxiálního kabelu (nutné v případě zapojení stanic do sběrnice), kroucené dvoulinky nebo optickým kabelem. Maximální počet pracovních stanic je 255.

FDDI
Fiber Distributed Data Interface, tedy optické rozhraní pro distribuovaná data, bylo vytvořeno kolem roku 1986. Základní myšlenka byla převzata z technologie Token Ring. Na dvojité protisměrné kruhové topologii umožňující připojení až 500 stanic lze dosáhnout rychlosti přenosu 100 Mb/s. Přenos probíhá v tzv. primárním kruhu. V případě jeho selhání je síť překonfigurována tak, aby byla data přenášena sekundárním kruhem a v opačném směru, což zaručuje vysokou spolehlivost této sítě. FDDI používá jako médium optické vlákno, jak je patrné již z názvu. FDDI není vhledem k délkovému omezení kabelu vhodná pro technologie WAN, byla využívána jako městská síť, byla však nákladná a příliš se nerozšířila.

100VG-AnyLan
Tato síť vznikla v roce 1993 jako snaha firmy Hewlett-Packard konkurovat FastEthernetu. Přenosovým médie je v tomto případě kroucená dvoulinka nebo optická vlákna. Jako jediná počítačová síť využívá centrální přístupovou metodu na žádost - DPP (demand private protocol). Přenos funguje na základě existence centrálního hubu (rozbočovače), který přiděluje právo vysílat a podřízených hubů, které o tomto právu informují. Stanice, která chce vysílat, zažádá max. pětkrát o právo vysílat. V případě neúspěchu následně žádá ještě pětkrát se zvýšenou prioritou. Pokud ani poté nedostane odpověď, hlásí problém vyšší vrstvě. Maximální počet stanic není omezen, ale závisí na počtu hubů. Maximální průměr sítě je 7,7 km. Rozšiřovat síť lze připojováním podřízených hubů k centrálnímu hubu, přičemž za každý hub musí být odečteno 1,1 km.